Buňky‎ > ‎

Brněnská buňka

Kontaktní osoba: Ludmila Brestičová (ludmila.bresticova@jsi.cz)

Členové:

Projekty:
Od září 2018 Základy programování/Zapojení Quirkbots do výuky na ZŠ, VG i SŠ formou zapůjčení Brčkobotů/Quirkbots na konkrétní školu
Prázdninové seznamování s BBC micro:bitem - mikropočítače členům zapůjčil Nadační fond micro:la 
Základy programování/Zapojení Ozobotů do výuky na ZŠ, VG i SŠ formou školení i možností zapůjčení minirobotů (OZOBOT BIT) na konkrétní školu
listopad 2017  ZŠ Vyškov, Purkyňova 39 

Plánované akce: 
květen 2019 – Moderní technologie  Robotika + virtuální realita

Proběhlé akce:
19. 3. 2019 Setkání brněnské buňky na téma "Virtuální realita"  schůzka proběhla v rámci projektového odpoledne na Gymnáziu T. G. Masaryka v Zastávce. Program: VR – obecně (možnosti technologie, fungování), možnosti praktického vyzkoušení. VR ve výuce (výukový program ve VR, možnosti vyvíjení do VR). Ukázka aplikace pro výuku přírodovědných předmětů. Práce v Unity – možnosti zařazení do výuky. Robotika – představení možnosti spojení VR a Lego robota.
18. 1. 2019 Setkání brněnské buňky na téma "Bezdrátové sítě WiFi"  (spojeno se setkáním ICT koordinátorů) proběhlo v prostorách Mendelovy univerzity Brno.  Účastníci setkání  se dozvěděli co ovlivňuje přenosovou rychlost bezdrátové sítě, jaká zařízení jsou zdrojem rušení a jak bezdrátovou síť nejlépe zabezpečit a další informace o základech budování bezdrátových sítí ve školním a firemním prostředí. V rámci praktické části nechyběly ukázky,  jak se liší bezdrátová síť o stovkách přístupových bodů a tisícovkách uživatelů od domácí sítě + praktické ozkoušení, vytvoření a nastavení. V rámci diskuze k přednášené problematice vystoupila Ing. Miriam Sedláčková z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.
20. 6. 2018 Představení robota Foxee – vznikl z řídící jednotky Foxtrot pro inteligentní budovy (firma Teco, Kolín), programovací jazyk Mosaic
Workshop proběhl na Střední škole informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno. Robot Foxee a Továrna na stole je projekt sdružení firem pod vedením firmy Teco a.s. určený na podporu technického vzdělávání na všech stupních škol a zájmových sdružení. Nevychází z hračky doplněné o elektroniku, ale naopak z profi průmyslového řídicího systému Foxtrot podle mezinárodní normy. Díky flexibilitě 3D tisku je modifikován tak, že je již nyní atraktivní jak pro žáky a studenty, tak i pro jejich učitele nebo rodiče. Nejen mladší účastníci workshopu z řad žáků pořadatelské školy ocenili atraktivní formu otevřené robotické stavebnice s přímou komunikací s mobilními telefony.
8. 6. 2018 Setkání brněnské buňky na téma "Micro:biti"
proběhlo na Středisku služeb školám v Brně, Hybešova 15. Hlavní program – Micro:bit ve výuce i ve volnočasových aktivitách. Pod vedením lektorky Barbory Havířové členové prozkoumali, co BBC micro:bit umí, jaké má vstupy a výstupy a jak se do něj pomocí počítače nahraje program. Vyzkoušeli nastavit v blokovém editoru první příkazy reagující na tlačítka i vestavěné senzory. Nahlédli, jak jejich program vypadá v JavaScriptu a vyzkoušeli, jak micro:bita naprogramovat v Pythonu. V druhé části setkání Ing. Miluše Sedláčková kolegům představila robota Foxee a jeho programovací jazyk Mosaic.
6. června 2018 Konference sCOOL web2018, letos s výrazným zaměřením na GDPR, místo konání: Nová radnice Magistrátu hlavního města Prahy, Mariánské nám. 2,  Praha 1. Sponzorem akce JSI a také její členové byli přítomni. V kategorii středních škol vyhrála škola z Brna. Blahopřejeme.
16. 3. 2018 Setkání brněnské buňky na téma "Brčkoboti/Quirkbots"
proběhlo na Středisku služeb školám v Brně, Hybešova 15. Lektorka Ing. Miluše Sedláčková 
si pro členy připravila program,  jak pracovat s Quirkboti bez procesoru, s procesorem, seznámila přítomné se základním programem, předvedla skládání a nahrávání programu přes PC, reset programu a nabídla další internetové zdroje. 
Foto z akce k nahlédnutí zde.
26. 1. 2018 Setkání brněnské buňky na téma "Plagiátorství a autorská práva" 
(spojeno se setkáním ICT koordinátorů) proběhlo v prostorách Mendelovy univerzity Brno. Na programu byly zprávy o novém projektu, workshop plný novinek jak pracovat s Ozoboty Bitem a EVO a diskuse o aktivitách plánovaných pro rok 2018. Součástí setkání byla také exkurze na vybraná pracoviště PEF, například oddělení robotiky. 
Další foto k nahlédnutí zde.
8. 12. 2017  Setkání brněnské buňky na téma "Potřebné vybavení pro výuku informatiky, máme je?"
Předvánoční setkání brněnské buňky proběhlo na ZŠ Židlochovice. Zástupce ředitelky hostitelské školy Mgr. Jakub Janča nás provedl po novém pavilonu a představil nám využití nových didaktických technologií ve výuce.  Poté následovala diskuze na téma  "Potřebné vybavení pro výuku informatiky, máme je?" , kterou vedl náš člen Mgr. Josef Mach, kterému také děkujeme za zorganizování této podnětné akce. Další foto k prohlédnutí zde.

Tipy, rady, nápady: